Malatya Öz Haber

AFAD'dan ulusal deprem tatbikatı

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli 7,5 büyüklüğünde ulusal deprem tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu koordinesinde yönetildi.

AFAD'dan ulusal deprem tatbikatı
Tarih: 10-10-2019 00:02

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli 7,5 büyüklüğünde ulusal deprem tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu koordinesinde yönetildi.

AFAD, Türkiye’de modern afet yönetim sisteminin kurulmasında önemli bir kilometre taşı olan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Kahramanmaraş merkezli ulusal deprem tatbikatı gerçekleştirdi. 26 il ve ulusal düzeyde hizmet gruplarının katılımıyla gerçekleşen tatbikatta, yerel ve ulusal düzeyde hizmet grubu planları, saha ekiplerinin kapasite ve yetenekleri ile Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi’nin (AYDES) işlerliği test edildi. Kahramanmaraş’ta 7,5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu üzerinde Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya depremden en çok etkilenen iller olarak ulusal seviyede; Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa az etkilenen iller olarak il seviyesinde tatbikata katıldı. Bu iller dışındaki 19 il ise, 1. ve 2. derece destek iller ile ulusal seviyede yardım eden iller olarak görev aldı. Senaryoya göre deprem Türkiye saatiyle 13.22’de gerçekleşti. AFAD’a ilk 10 dakika içinde gelen bilgiler ışığında bölgede gerçekleşen depremde 3 bin 456 can kaybı yaşandığı belirtildi. Depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş’da sadece 2 bin 267 vatandaşın hayatını kaybettiği, 13 bin 50 binanın yıkıldığı bilgileri geldi. Deprem başlar başlamaz AFAD’da süreci yönetebilecek ve diğer kurum ile kuruluşlarla koordineli çalışacak olan bakanlıkların ilgili birimlerinin yöneticileri merkeze geldi. Bakan Soylu, sağlık, haberleşme ve iletişim konularında bilgiler istedi.

Türk üretimi Jemus telsizine tatbikatta on yıldız
Bakan Soylu, iletişimin kesilmesi durumunda Jandarma Genel Komutanlığına ait ASELSAN’ın yerli ve milli imkanlarla üretilen, yazılımı Türk mühendislerine ait “Jemus” isimli telsizleri ile Ankara-Kahramanmaraş arasında görüşme sağladı. Depreme ilişkin ilk bilgiler 15 dakika içerisinde kamuoyuyla paylaşıldı. Gerçekleşen basın toplantısı ise ilk 1 saat geçtikten sonra 14.22’de yapıldı. AFAD Deprem Daire Başkanı Murat Nurlu, yaşanan tatbikat depremine ilişkin teknik veriler ile depremin hasarına ilişkin bilgiler paylaştı. İlk bir saat içerisinde 62 artçı depremin daha meydana gelindiği bilgisi senaryo gereği paylaşıldı.

GSM şirketlerine uyarı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise çalışma grupları arasında bütün GSM şirketlerinin bulunması gerektiğini söyledi. Türkiye’de hizmet veren tüm operatörlerin kendi içlerinde deprem anına yönelik alt yapılarını geliştirmelerini, yoksa da kurmalarını isteyen Bakan Soylu, bu tip yaşanacak olaylarda bu şirketlerin devletle koordineli bir şekilde çalışmaları gerektiğinin altını çizdi.

Tatbikata ilişkin basın toplantısında açıklama yapan Bakan Soylu, “Bu depremde ne kadar can kaybı, ne kadar ağır yaralı, ne kadar bina yıkımı ve Kahramanmaraş üssü olduğu için hangi illerin etkilenebileceği belirlendi. Kilis, Osmaniye, Gaziantep ve Şanlıurfa ve diğer taraftan Malatya, Adıyaman etkileniyor. 3. seviye olduğu zaman ulusal bir alarmdır. 4. seviye olduğunda ise bizim uluslararası bir yardım istediğimiz seviyedir. Bunu 3. seviye olarak belirledik. Bu seviyede harekete geçmesi gereken tüm gruplar harekete geçti. GSM operatörlerinde vardır ya da yoktur bilmiyorum. Süreç içerisinde göremediğim için şunu söyledim; ‘Deprem ile ilgili biz nasıl bir sistem oluşturuyoruz. Nasıl bu konuda herkes seferber oluyorsa onların da burası ile koordine olacağı ve kaç baz istasyonunda problem olmuştur, baz istasyonları nereden nereye götürülüyor gibi konular paylaşılmalı. Onların da bütün abonelerine biraz önce söylediğimiz mesajları iletebileceği, uzun süre konuşulmaması gerektiği, kısa mesajın tercih edilmesi gerektiği, mümkün olduğunca internet hatlarının kullanılması gerektiğini ve mesajların gidip gitmediğini kontrol edebileceği afet yönetim merkezlerini oluşturması lazım” dedi.

26 il ve ulusal düzey hizmet gruplarının katıldığı tatbikatta, senaryo gereği deprem sonrası enkaz altında kalan yaralılar kurtarılarak hastaneye kaldırıldı, yangın müdahale uçağı ve helikopter ile destek sağlandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye’de modern afet yönetim sisteminin kurulmasında önemli bir kilometre taşı olan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, Kahramanmaraş merkezli ulusal deprem tatbikatı başlattı.

Kahramanmaraş merkezli deprem tatbikatı 9-11 Ekim tarihleri arasında 7.5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu üzerine gerçekleştirildi. Tatbikata, 26 il ve ulusal düzey hizmet grupları katıldı. Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya depremden en çok etkilenen iller olarak ulusal seviyede, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa az etkilenen iller olarak il seviyesinde tatbikatlar düzenlendi.

Tatbikatın ilk gününde, afetin ilk 24 saati canlandırıldı. Kahramanmaraş Fuar Merkezi başta olmak üzere kentin birçok noktasında yapılan tatbikatlar gerçeği aratmadı. Senaryo gereği deprem sonrası enkaz altında kalan yaralılar kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.

Tatbikatın ikinci günündeyse afetten ilk 72 saat sonrası canlandırılarak, ilk 72 saatte aktif olmayan hizmet gruplarının da tatbikata dahil edilmesi sağlanacak. Tatbikat süresince Coğrafi Bilgi Sistemleri üzerine inşa edilmiş, afet ve acil durumlarda tüm kaynakları etkin bir şekilde yönetebilen, karar destek mekanizmalarına sahip web tabanlı bir uygulama olan AYDES kullanıldı.

Depremle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında tespit edilen iyileştirmelerle ilgili çalışmaların yapılacağını söyleyen Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, tatbikatın faydalı olduğunu ve toplum içinde farkındalığın oluştuğunu söyledi.

Vali Özkan, “Merkezi düzeydeki birimlerin koordinesiyle inşa edilmiş bir plan ve çok güzel oluşturulmuş bir plan. Bu tip tatbikatlarla artık depremin bir gerçek olduğunu ama depremde en az yöntemler nelerdir bunları bize öğretiyor. Bu tatbikatlar sayesinde depremin risklerini azaltmış oluyoruz. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve insanlar depremle ilgili bilinçli hale gelecekler. Dolayısıyla depremin bu risklerini bertaraf edecek bir olay ortaya konulmuş olacak. 26 hizmet grubundaki kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Depremle ilgili bu tatbikattan eksiğimiz nedir? Bunları öğrenmiş olacağız. Depremle ilgili planlamalarda, tedbirlerde insan olarak üzerimize düşen vazifeler nedir? Bunları tespit etmemiz lazım. Bu tatbikatlar sonrası kamu kurum ve kuruluşlarında iyileştirmeler nelerdir bunları tespit edip, iyileştirme eylem planlarını yapacağız” diye konuştu.

Tatbikata katılan öğrenciler ise yapılan tatbikatın verimli olduğunu söyledi.


Kaynak: İHA

YORUM YAP


DİĞER HABERLER


Masa Üstü Sürüme Geç