Malatya Öz Haber

"Malatya halen hak ettiği yerde değil"

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, beraberindeki heyetle İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ı ziyaret etti.

"Malatya halen hak ettiği yerde değil"
Tarih: 10-10-2019 00:03

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, beraberindeki heyetle İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ı ziyaret etti.

Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, üniversitedeki eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmalar hakkında Başdenetçi Şeref Malkoç’a bilgi verdi. Kızılay, ”Dün şehrimizde kamu başdenetçimiz çok güzel bir program yaptılar. Biz de o programa iştirak ettik. Bugünü de üniversitemize ayırdılar, kendine çok teşekkür ediyorum. Kamu başdenetçiliği kurumu ülkemiz için yeni ama kısa sürede çok önemli çalışmalar yapmış bir kurum ve bu kurumun çok hızlı ilerlemesi çok değerli büyüğümüz Başdenetçi Şeref Malkoç'a borçluyuz. Engin siyasi ve devlet tecrübesi ile hukuk birikimi ile Türkiye'de geçmişte milletvekilliği yapmış, şimdi ise başdanışmanlık döneminde kendisini izlediğimiz, çalışmalarından istifade ettiğimiz bir bir büyüğümüz, kendisini üniversitemizde görmekten son derece memnunuz” diye konuştu.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç da Rektör Kızılay'a ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek, ”Türkiye'nin dört bir tarafında üniversitedeki çalışmaları görünce göğsümüz kabarıyor. Gelecek olan umudumuz heyecanımız artıyor. Üniversiteler toplumun kılavuzudur. Rektörümüzün Malatya'daki çalışmalarını yakından izliyoruz. Biz kurum olarak yattığınız birçok faaliyette Malatya İnönü Üniversitesi'nde destek arıyoruz. Türkiye’de son yıllarda çok ciddi gelişmeler oldu, ama bu gelişmeleri üniversiteler rehberliğinde mutlaka taçlandırılması gerekiyor. Biz kamu denetçiliği kurumu olarak üniversiteler ile beraber çalışmanın heyecanını yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Malatya‘nın halen hak ettiği yerde olmadığını da dile getiren Malkoç, "Malatya birçok imkanı bir arada bulunan bir ilimiz. İnsanları canlı hareketli önemli insanların yetiştiği bir coğrafya. Tarım alanında, hayvancılık alanında, özellikle sanayi alanındaki gelişmeler ilgi ile takip ediyoruz. Ama Malatya halen hak ettiği yerde değil, Malatya'nın daha iyi yerlere gelmesi gerekiyor” diye konuştu.

Kamu Başdenetçisi Malkoç, 'Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler' konferansında konuştu

Bir dizi ziyaret için Malatya’ya gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Malatya İnönü Üniversitesi Ombudsman Topluluğu tarafından organize edilen ’Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler’ konulu konferansta konuştu.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, ”Yaklaşık 3 yıldır Ombudsman Topluluğu üniversitemizde çalışmalarını sürdürüyor. Belki Türkiye üniversiteleri arasında ilk kurulan topluluklardan bir tanesidir. Şeref Malkoç, ülkemizi için çok kıymetli bir devlet adamı, çok tecrübeli bir siyasetçidir. Bugün üniversitemize geldiğinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz" dedi.

Katılımcılara kamu başdenetçiliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, ”Türkiye'nin 81 ili var. Her ilin ayrı ayrı güzellikleri var ama bu iller içerisinde bazı iller vardır, bunlar o bölgenin yükünü çeker ve Türkiye'nin sıkıntısını paylaşan illerdir. Bunlardan bir tanesi de Malatya’dır. Ama şu anda hem Malatya hem de İnönü Üniversitesi olsun hak ettiği yerde değildi. Malatyaspor hemen hemen Malatya'nın hak ettiği yerde ama diğer yerlere baktığımızda sanayi olsun, tarım olsun biz daha çok şey bekliyoruz. Tabi bu, üniversitenin öncülüğünde olacak. Çünkü üniversiteler bir toplumun rehberidir, kılavuzudur, yol göstericisidir” diye konuştu.

Üniversitelerdeki gelişmelerin ülkenin her alanına yansıdığını anlatan Malkoç, ”Üniversitelerin ufku o ilin, o ülkenin ufkudur. Dünyaya baktığımızda hangi ülkenin üniversitesi önde ise o ülke her alanda gelişmiş durumdadır. Biz de Türkiye'de üniversitelerimizde bunları bekliyoruz ve umut ediyoruz. Son yıllarda gelişmeler bu umudumuzu, heyecanımızı artırdı. Türkiye'de 81 ilde üniversitemiz var şimdi, Türkiye'de 207 üniversite oldu, bu muazzam bir şey. Üniversiteye erişebilme açısından Türkiye sayılı ülkelerden biri” ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki hak ve özgürlük ortamının terör örgütleri tarafından zehirlendiğini ifada eden Malkoç, "Türkiye son 15 yılda her alanda olduğu gibi bu alanda (adalet) da olağanüstü çalışma içinde. Anayasamız, kanunlarımız değişiyor, hak ve özgürlük alanları genişliyor. Tam bunlar olurken, ciddi mesafeler alınmışken, terör örgütleri bu ortamı zehirledi. PKK, hendek, çukur kazdı. Yabancı istihbarat örgütlerinin onlara verdiği akıllara kandı, Türkiye'de huzuru bozdu. Hendek, çukur kazdı, sonunda o hendeğe ve çukura Türk milleti onları gömdü. DEAŞ, FETÖ aynı şeyi yaptı. Tüm bu terör örgütleri Türkiye'deki bu hak ve özgürlük ortamını zehirledi" dedi.


Kaynak: İHA

YORUM YAP


DİĞER HABERLER


Masa Üstü Sürüme Geç